Corvin Plaza – 1. emelet
- hétfő–péntek 7–19-ig (vérvétel 18:30-ig)
- szombat 7–14-ig (vérvétel 13:30-ig)
- vasárnap zárva
Pszichológus diplomámat 2021 januárjában szereztem a Károli Gáspár Református Egyetem Interperszonális és Interkulturális szakirányán. Egyetemi éveim alatt kutatási témáim központjában többször álltak az evészavarok, a testképpel kapcsolatos kérdések és ezek összefüggései, viszonya egymáshoz, hatása a mentális egészségünkre. Az elméleti tudás megszerzése után gyakorlatot szerezhettem abban, hogy hogyan ismerjem fel a különböző problémákat, ezáltal hogyan támogathatom a megoldáskeresést és az életminőség javulást. Munkám során a legfontosabb számomra, hogy megértsem a kliens nehézségeit, elfogadó és biztonságos közeget teremtsek, ahol együtt megláthatjuk az összefüggéseket, prevenciós és intervenciós módszereket dolgozhatunk ki. Fontos számomra a megoldásfókusz, célom, hogy a konzultációk során közös munkával megtaláljuk azokat az erősségeket, amelyekre építhetünk, eszközöket, amikkel dolgozhatunk, és hogy hosszútávú életminőség javulást érjünk el együtt.
Pszichológiai szűrés / konzultáció – krónikus betegségek esetében
Időtartam: 1 alkalom, 30 perc
A konzultáció során feltérképezzük a krónikus panaszok mögötti lehetséges pszichológiai és életviteli háttértényezőket. Tipikusan pszichésen is érintett krónikus betegségek például az endokrinológiai, emésztőrendszeri, kardiológiai, dermatológiai, idegrendszeri megbetegedések. Gyakori tünetek a szorongás, az evés vagy az alvás zavara, a koncentráció és a mentális teljesítőképesség csökkenése, melyek kísérik ezeket a problémákat. Ezek mind lehetnek egyszerre következményei és kiváltó okai is az orvosi problémának, így ezek figyelembevétele elengedhetetlen. Hosszasan elhúzódó betegségek esetén a motiváció kérdése is felmerül, hiszen a látszólag véget nem érő küzdelemben és a kudarcos gyógyulási kísérletekben könnyen elfáradhatunk.
A konzultáció során egy tiszta képet kaphatunk arról, hogy melyek a releváns életviteli és pszichológiai tényezők, melyek hozzáférhetők és korrigálhatók, illetve kijelöljük a változtatás irányát és szükség esetén tervet készítünk a további konzultációkhoz.
Pszichológiai szűrés / konzultáció – evési magatartás vizsgálat
Időtartam: 1 alkalom, 30 perc
A konzultáció során az evési magatartás kerül a fókuszba. A klinikai szintű evészavarok és a rendellenes evési magatartások gyakran nem választhatók el élesen egymástól, kevesen merítik ki a diagnosztikai kritériumokat, ám nagyon sokan küzdenek saját evési magatartásukkal. Legyen szó restriktív evésről, válogatásról, az egészségünkön való szorongásról, vagy impulzív túlevésről, evési “kényszerről”, ezek mind meg tudják nehezíteni a mindennapi életvitelt és szorongást okozhatnak. A rendellenes evési magatartások, amennyiben krónikusan fennállnak, háttértényezői lehetnek olyan endokrinológiai problémáknak, mint a diabetes, a pajzsmirigy túl- vagy alulműködés, alvászavarok vagy a gyulladásos bélbetegségek. Az evéssel kapcsolatos érzelmi problémák gyakran útjába állnak a gyógyulásnak, például elhízás vagy más anyagcserezavarok esetében; ilyenkor a pszichés tényezők rendezése elsődleges.
A konzultáció során iránymutatást kaphat a páciens a probléma természetét, súlyosságát és kezelési lehetőségeit illetően. Ennek eredményétől függően az orvosi és dietetikai terület képviselőivel közösen kijelöljük a további lépéseket, meghatározzuk a leghatékonyabb kezelési tervet.
Pszichés és életviteli egészségkockázati szűrés
Időtartam: 1 alkalom, 60 perc
Az elmúlt évtizedekben az egészségtudományok és az orvostudomány sokkal mélyebben megértette a krónikus betegségek kialakulásában és fennmaradásában szerepet játszó tényezőket. Egyértelműen bebizonyosodott, hogy nem elég a biológiai, genetikai oldalát nézni a problémának, hiszen sok esetben az életvitelünk, a személyiségünk, gondolkodásunk, érzelmeink vagy kapcsolataink hatalmas szerepet játszanak. Csak azért, mert a betegség elsősorban testi szinten jelenik meg, egyáltalán nem igaz az, hogy csak testi szinten tudunk beavatkozni, sőt, sokszor eredményesebb a pszichés vagy az életviteli tényezőkön változtatni. A krónikus betegek jelentős százaléka kallódik el az egészségügyi rendszerben, vizsgálatról vizsgálatra jár, és nem kapja meg a szükséges, egészségközpontú szemléletű kezelést.
A konzultáció során Ön képet kaphat személyiségéről, azokról a fontos tényezőkről, melyek tudományosan bizonyíthatóan szerepet játszanak a krónikus betegségek kialakulásában és fennmaradásában, a tünetek súlyosbodásában. Az Ön által kitöltött kérdőív eredményeit szakembereink összegzik, kiértékelik, és olyan formában jelzik vissza, ami tartalmazza szükség esetén a fejlődési lehetőségeket is. A változtatás, legyen szó akár személyiségtényezőkről, akár életvitelről, nehéz és ijesztő is lehet, ha nem tudjuk, milyen irányba induljunk el. Ezért is fontos az alapos kivizsgálás, egyfajta „pszichológiai vérvétel”, hogy szakmai segítséggel és támogatással jelölhessük ki az utat.
Pszichológiai konzultáció – Evéskontroll / Rendellenes evési magatartás esetében
Időtartam: 50 perc/alkalom
Anyagcserezavarok és hormonális problémák mögött gyakran áll az evés zavara, ami lelki, környezeti tényezőkre vezethető vissza. A testsúlykontroll próbálkozások is a leggyakrabban az érzelmi evés miatt futnak zátonyra. Gyakran az orvosi kivizsgálások mellett nincs elégséges idő a pszichés tényezők felderítésére, és egy elhízás mögött meghúzódó falászavar vagy más érzelmileg terhelt evési magatartás rejtve marad. Ez a későbbiekben ellehetetleníti a változást, hiszen a pszichés problémák kezeletlenek maradnak. Ezek a szokások számtalan okra vezethetők vissza, de vannak olyan technikák és gyakorlatok, melyek segíthetnek szokásaink átírásában.
Az ülések alatt részletesen felderítjük az evéshez kapcsolódó konkrét viselkedéseket, érzéseket, gondolatokat, és igyekszünk korrigálni azokat, melyek elhízáshoz vagy más krónikus betegséghez vezetnek. Ez a folyamat a kliens aktív részvételét igényli, hiszen az életmódváltás személyes felelősség. A konzultációk során azonban olyan technikákat sajátíthat el és olyan összefüggéseket érthet meg, amelyek segítenek megtenni a nehéz első lépéseket. A pszichológiai konzultáció kiválóan támogatja az orvossal folytatott munkát, sőt, elsődlegességet élvez, amennyiben a probléma mögött inkább lelki és társas, nem pedig biológiai tényezők állnak.
Testsúlykontroll pszichés és mentális támogatása
Javasolt időtartam: kéthetente vagy havonta egy alkalom, 50 perc/alkalom
Az elhízás krónikus betegség, melynek nem csupán biológiai tényezői vannak. Bármilyen összetevőkből is alakul ki végül a probléma, a megoldásnak része kell legyen a pszichés változás, ugyanis a fogyás során nem csak a testünk változik. Az elhízást gyakran pszichológiai védekezésnek, megküzdésnek értelmezzük, amiben sokan magukra ismernek. A testsúlykontroll megvalósítható gyógyszerrel, diétával, mozgással, de ha nem követi lelki változás a folyamatot, a visszaesés kockázata nagyon magas. Miben segíthet ez a program a testsúlykontroll során?
Ma már számtalan tanulmány áll rendelkezésre, amelyek azonosítják az elhízás mögött álló pszichés tényezőket, és megállapítják a leghatékonyabb beavatkozási formákat. Ez azonban a páciens aktív részvétele nélkül nem sikerülhet, hiszen az életmódváltást mi csupán támogatni tudjuk, elvégezni nem. A konzultációk során praktikus, otthon is gyakorolható feladatokat végzünk, beszélgetünk a konkrét viselkedésekről és az ahhoz kapcsolódó érzésekről, gondolatokról.
Fontos: a konzultációk nem minősülnek pszichoterápiának és nem készül klinikai vagy pszichiátriai diagnózis.
Csütörtökönként 17:00 – 19:00-ig.
Válaszd ki a kívánt helyszínt, szolgáltatást és időpontot.
Spórolj magadnak időt!
Spórolj magadnak időt, és rövidítsd le az egészségügyi ellátásod! A véred mindent tud rólad, így nem meglepő, hogy ennek a vizsgálata az elsők között van, ha felkeresed orvosodat. Kezdd az egészségi állapotod felmérését egy általános vagy specifikus vérvétellel, így az orvosi konzultációra már friss leletekkel tudsz érkezni.